Taksvärkki ry:n lukuvuoden 2003-2004 Ihan tavallinen lapsuus -oppimateriaali käsittelee laajasti Kambodzhaa ja lapsikauppaa. Oppimateriaalista löytyy runsaasti valmista materiaalia niin oppitunneille kuin suoraan oppilaiden käytettäväksi opinnoissakin. Tehtäviä oppitunneille -osio sisältää eri vaikeusasteisia tehtäviä, jotka sopivat sekä itsenäisen toiminnan että ohjattujen oppituntien pohjaksi. Ne soveltuvat niin peruskoulun yläluokille, lukioille kuin ammatillisille oppilaitoksillekin. Tehtävien suunnittelussa on huomioitu uusien opetussuunnitelmien mukaiset kansainvälisyyden tavoitteet sekä kouluissa yleisimmin käytössä olevat oppikirjat.
Asiasanat:
maailmanlaajuiset ongelmatihmisoikeudetlapset -- oikeudetkansainvälisyyskasvatuslapsikaupparikollisuuslapsen oikeudetihmisoikeudetkulttuurienvälinen kasvatusrikollisuusKambodzha
WWF:n sademetsäaiheinen oppimateriaali avaa monta eri näkökulmaa sademetsään. Materiaalipakettiin kuuluu laaja verkko-osio, joka tutustuttaa sademetsiin ekosysteeminä, kotina ja suojelukohteena. Verkkomateriaali koostuu Sademetsän uumenissa -nettianimaatiosta, joka vaatii Flash plug-inilla varustetun selaimen, ladattavissa olevan sademetsistä kertovan PowerPoint-esityksen, joka sisältää paljon kuvia ja selostustekstin, musiikin säestyksellä näytettävän, englannin kielellä tekstitetyn lyhyen kuvakavalkadin Amazonin sademetsien loistosta ja tuhosta sekä eritasoisia tehtäviä sisältävän opettajan tehtävämateriaalin, jonka kautta oppilaat pääsevät esimerkiksi pohtimaan ympäristöongelmien kansainvälistä luonnetta ja eläytymään sademetsän kasvatin arkeen. Lisätehtävien avulla voi syventää ja jatkaa sademetsäteeman käsittelyä.
Asiasanat:
vaikuttaminenympäristöarvotsademetsätympäristökasvatusilmastonmuutoksetmaailmanlaajuiset ongelmatilmastoympäristöympäristökasvatus
Valikoituja ja luokiteltuja verkko-oppimateriaaleja opetuksen ja oppimisen tarpeisiin. Varsinaisten oppimateriaalien ja oppimisaihioiden lisäksi mukaan on valikoitu opetukseen soveltuvia viivapiirroksia ja kuvia.